Zasłony rzymskie
ZASŁONY RZYMSKIE to bardzo ciekawa forma aranżacji wnętrza. Zależnie od zastosowanej tkaniny oraz sposobu szycia mogą one spełniać rolę firany lub zasłony w dowolnym stylu. Proponujemy Państwu jeden z najpopularniejszych systemów na świecie Absolute firmy Coulisse która jest liderem w produkcji systemów przysłon okiennych.
WARIANTY MONTAŻU I INSTRUKCJE POMIARU
Przejdź do instrukcji
Informacje o systemie
System Absolute
Elementy systemu
Rynna górna aluminiowa (szer 34/37mm wys) w kolorze białym, wyposażona w szpulki (nawijacze) oraz mechanizm łańcuszkowy do podnoszenia rolety. Mechanizm posiada hamulec co pozwala na zatrzymanie zasłony w dowolnym miejscu .Do wyboru 2 przełożenia mechanizmu 1:1 i 1:4 dopasowywane w zależności o gabarytów wagi zasłony.
Łańcuszek ma formę pętli dzięki czemu nie leży na ziemi po podniesieniu zasłony tak jak ma to miejsce w przypadku systemów sterowanych sznurkami. Standardowo łańcuszek jest biały, brązowy, krem, czarny lub transparentny za dopłatą można wybrać metalowy srebrny lub złoty. Do łańcuszka dodajemy obciążnik który jest dopełnieniem całości.
Uchwyty montażowe i akcesoria
We wszystkich opisanych wariantach montażu możemy zastosować różne typy uchwytów montażowych.
Dodatkowo możemy zastosować różnego rodzaju uchwyty kątowe – wysięgniki (regulowane lub nie ) które pozwolą na montaż zasłon w każdej pozycji ( możliwe odsunięcie zasłon od ściany 80-155mm)
Najpopularniejszy jest oczywiście uniwersalny uchwyt kątowy, którego zasadę działania i kolejność wieszanie szyny zasłony przedstawia poniższa grafika.
Warianty szycia zasłon rzymskich
Model 1
Materiał w tym modelu układa się przy podciąganiu w poziome fałdy, które kolejno prostują się przy opuszczaniu. Po całkowitym opuszczeniu tkanina jest rozprostowana (gładka). Istnieje możliwość wykonania tego modelu z falbaną, ten model nie posiada żadnych fiszbin.
Model 2
W tym modelu Tylna strona materiału rolety wyposażona jest w fiszbiny. Ich zadaniem jest usztywnienie rolety, dzięki czemu materiał zawsze układa sie w identyczny, regularny sposób. Ten model zalecamy do tkanin z wzorami , dzięki wszytej taśmie mamy pewność że wzór tkaniny zostanie zachowany.
Model 3
Na tylnej stronie materiału rolety zainstalowane są fiszbiny, których celem jest usztywnienie rolety, dzięki czemu materiał zawsze układa się w identyczny regularny sposób. Model wyróżnia natomiast to, że fiszbiny w postaci prętów z włókna szklanego o średnicy 3mm wkładane są do przeszytych w tkaninie tuneli.W tym wariancie nie stosuje się naszywania taśm tunelowych do wsuwania prętów ,Pręty fiszbiny wsuwamy w zaszewki z tkaniny , mamy do wyboru zaszewkę z przodu lub z tyłu tkaniny.
Model 4
Niezwykłą zaletą tego systemu jest możliwość stworzenia dodatkowych fałd co sprawia, że roleta po całkowitym opuszczeniu "fałduje się" na całej wysokości. Maksymalna szerokość rolety w tym modelu wynosi 300 cm.Ze względu na dużo większą ilość zużytej tkaniny ta wersja wymaga dopłaty plus 70% W tym modelu tkanina jest jakby podwójna takie uszycie pozwala na otrzymanie efektu fałd na rozłożonej zasłonie.
Model 5
Z wykorzystaniem tkanin Softlux i Flexilux. To specjalne tkaniny które mają utkane w sobie tunele Na fiszbiny. Kolekcja kolorów tkanin w tym wariancie opisana jest poniżej w aukcji , Odległości między fiszbinami w tych tkaninach są co 20cm w tkaninach Softlux i 25cm Flexllux . Należy jednak pamiętać że graniczna szerokość zasłony wykonanej z tych tkanin to ok. 180cm.
Model 6
Austriacki, zasłona marszczona
To, co wyróżnia ten rodzaj rolet, to charakterystyczny sposób zwijania się (fałdowania) materiału. W formie rozwiniętej roleta może wyglądać na zwykłą zasłonę, natomiast przy jej zwijaniu powstają poziome i pionowe fałdy.Ten model także jest droższy wymaga dopłaty do podstawowego modelu 1-3 plus 90%.